منو
سبد شما

تلفن تحت شبکه (IP Phone) چیست؟

تلفن تحت شبکه یا IP PHONE چیست ؟

در تلفنهای تحت شبکه  همگرایی شبکه‌های صوت ودیتا امکان‌پذیر می‌باشد، IP-Phone یک دستگاه دیجیتالی باهوش با واسط شبکه  LAN می‌باشد، IP-Phone دارای یک آدرس IP وکانکتورهای استاندارد (RJ- 45) می‌باشد لذا اینگونه تلفنها می‌توانند درون هرپورتی درشبکه LAN قرار گیرند. از آنجائیکه به تلفنهای مذکور آدرس IP اختصاص می‌یابد لذا امکانات در آن بسیار زیاد است و این امکانات وقابلیت‌ها بستگی به Feature‌هایی که تولیدکنندگان روی آن قرار می‌دهند دارد. کاربردهای مــهم آن شامل Unified Messaging، Collaboration، کنفرانس وغیره می‌باشد. با  IP-Phoneها کاربران می‌توانند Extension خودشان را باخود حمل کرده بطوری که هرگز یک مکالمه‌ را از دست ندهند. با استفاده‌ از این تلفنها می‌توان ارتباطات کنفرانس ایجاد نمود. می‌توان اطلاعات web را درحال پاسخ به مکالمه خواند و یا به یک سرویس Web based  برای چک کردن پست الکترونیکی، وضعیت هوا، شرایط ترافیک یا چک کردن موجودی خود در بانکLogin کرد.

عموماً این تلفنها قادر هستند دیتا و صوت را روی LAN های موجود ارسال نمایند. علاوه بر توانایی‌های مذکور بعضاً این تلفنها قادر هستند کاربردهای بیسیم را همراه با کاربردهای تلفن معمولی دریک ساختار

تلفنی واحد ارائه نماید. عموماً نرم‌افزار این سیستمها قابلUpgrade شدن‌‌ می‌باشند.

تعدادی از قابلیت‌های دیگر این قبیل تلفنها بقرار ذیل می‌باشند:

 
  • دارای دکمه کنترلی صدا برای ارتباطات ورودی روی بلندگو و گوشی تلفنی.

  • غیرفعال نمودن یک ارتباط بدون اینکه گوشی را روی قلاب بگذاریم.
  • دارای قابلیت Mute Function  برای قطع گوشی و میکروفن بدون استفاده از دست.

  • انتقال مکالمه به Extension دیگر ویا به یک شماره دیگر.
  • انجامCall Forward  به شماره‌های داخلی و خارجی.
  • دارای نشانه‌گر انتظار پیام(Stuttered dial tone).
  • توانایی ایجاد Conference
  • توانایی ارائه سرویس Call back
  • توانایی ارائه سرویس Call Conferencing
  • توانایی ارائه سرویس Call Forwarding
  •  توانایی ارائه سرویس Call Hold
  •  توانایی ارائه سرویس Call Transfer

  • توانایی ارائه سرویس Do not disturb
  • توانایی ارائه سرویس Intercom
  • توانایی ارائه سرویس ‍Paging
  • توانایی ارائه سرویس Speed dialing
 

معمولاً کیفیت صوت و ضریب اطمینان در این سیستمها همانند تلفنهای سنتی می‌باشد و براحتی قابل مدیریت‌ کردن می‌باشند. این تلفنها می‌توانند به یک PC وصل شده و قادر هستند براحتی با شبکه دیتا ارتباط برقرار نماید. در جاهایی که فقط نیاز به یک تلفن می‌باشد از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است که از IP-Phone استفاده‌ گردد. تلفن‌های IPبصورت استاندارد قابل ارائه‌ می‌باشندو از آنها می‌توان‌ در IP Telephonyاستفاده نمود.

یک IP Telephone نمونه دارای گرفته و آنها را دسته‌بندی کند و روی صفحه برای کاربر نمایش دهد. با این روش کاربر خیلی موثر و سریع می‌تواند جواب تلفن‌های خود را بدهد. این سیستم دارای دفترچه تلفنی است بنام LPAP3 – Light Weight Directory Access Protocol .

نور صفحه نمایش این تلفن قابل تنظیم می‌باشد. این سیستم دارای Ringer Tone و تنظیمات صدا برای کلیه صوتها از قبیلRinger Head Set, Handset, و بلندگو می‌باشد. با استفاده از این تلفن کاربرها می‌توانند به اطلاعاتی نظیر وضعیت هوا، بورس و یا هر اطلاعاتی که درWeb وجود دارد دسترسی پیدا نمایند. با این تلفن می‌توان مستقیماً به شبکه Ethernet متصل شد. Virtual LAN جداگانه جهت PC و تلفنIP توسط مدیریت این سیستم قا
بل تعریف می‌باشد.

 

IP Soft Phones

 

این تلفنها یک Desk Top Application است که کامپیوتر شما رابه یک تلفن با تمام قابلیتها تبدیل می‌کند و برای کامپیوترهایی که می‌توان موبایل را به آن متصل نمود مناسب می‌باشد. از طریق IP-Soft Phone می‌توان پست الکترونیکی خود را چک کرده و هیچ مکالمه‌ای درحالیکه شخص از اداره‌اش دور است از بین نمی‌رود.

IP-Soft-Phone دارای قابلیت دیگری بنامCall Tracing  ،Desktop  Collaboration و On-Click Dialing در مسیرهای on-line می‌باشد. همچنین دارای قابلیتهایCaller Identification، دسترسی به اطلاعات مشخص از سرویس‌های Directory Integration ,Web-Based و هندل کردن مکالمات همزمان می‌باشد.

باIP-Soft Phone هایی که مخصوص کامپیوترهای جیبی می‌باشد می‌توان در حال حرکت با شبکه تلفنی ارتباط برقرار نمود. عملکرد این تلفن (قابلیت‌ها و سرویس‌های آن) در واقع مانند یک تلفن معمولی است. این تلفن کلیه قابلیت‌های تلفن سنتی علاوه بر قابلیت‌های پیشرفته دیگر را پشتیبانی می‌کند.

این تلفن بدون هیچ سخت‌افزار اضافی تحرک‌پذیری را افزایش می‌دهد. ایجاد تنظیمات شخــصی برروی این تلفن امکان‌پذیر می‌باشد. با این تلفن کاربران موبایل می‌توانند در هرجایی که باشند مکالمات را دریافت کنند. کاربرانی کــه در فاصله طــولانی قرار دارند می‌توانند با اســتفاده از Call VPN,LAN خود را دریافت نمایند.

این تلفن برای استفاده در مکان‌هایی است که ارتباطات بحرانی می‌باشد و استفاده از تلفنهای  سلولار مجاز نمی‌باشد؛ از قبیل بیمارستانها و هواپیماها.

IP-Soft-Phone یک برنامه کار‌بردی برای کامپیوترهای تحت Windows می‌باشد که می‌توان آنرا به دو صورت مورد استفاده قرارداد.:

1- بعنوان Stand Alone end Station

2- In  Conjunction With IP-Phone

IP-Soft Phone دارای قابلیت‌های زیر می‌باشد :

 
 

این تلفن را می‌توان بصورت stand alone نیز بکار برد.

قابلیت‌هاو مشخصات این تلفن به قرار زیر می‌باشد:

در این تلفن کاربر می‌تواند تاریخچه کلیه ارتباطات برقرار شده و دفترچه تلفن نرم‌افزاری خود را مشاهده نماید.

کاربرمی‌تواند بااستفاده‌ از Keyboard و با Dial Pad Window اقدام به شماره‌ گیری نماید و با استفاده ازDrag and Drop ارتباط خود را با مقصد برقرار‌سازد.

این سیستم می‌تواند فایلهای صوتی را اجرا نماید.

این سیستم جزئیات  تماسهایی که گرفته شده را می‌تواند نمایش دهد.

این سیستم دارای Help بوده‌‌ و با مطالعه آن به هر نوع سئوالی  پاسخ  داده می‌شود.

سرویس Caller  ID را ارائه می‌دهد.

ارائه سرویسCall Deflection کاربران می‌توانند مکالمات خود را بطوراتوماتیک‌ به پست صوتی و یا پست الکترونیکی هدایت نمایند.

ارائه سرویس Call Transfer

ارائه سرویس  Call  Hold

کاربر می‌تواند با استفاده ازdrag and drop ایجاد کنفرانس نماید.

ارائه سرویس  Do not Disturb

ارائه سرویس  Redial Option

دارای دفترچه تلفن عمومی و یاخصوصی

شماره‌گیری با‌مشخص کردن اسم وDrag and Drop آن روی تلفن انجام می‌پذیرد.

دارای کنترل‌کننده بلندگو و یا Headset  و میکروفون وزنگ می‌باشد.

ارائه  سرویس Wake Up

این تلفنها خیلی پیشرفته می‌باشند وقابل استفاده با Laptop و یا کامپیوترهای Desktop می‌باشند.

IP-Soft Phone دارای نــرم‌افزار کاربردی خیلی قوی VOIPمی‌باشد. معمولاً این نرم‌افزار در تلفنهای IP نیز وجود دارد.

IP Soft Phone  یکی از کاربردهای ویندوز می‌باشد واز اینترفیس استاندارد Open Application Programming استفاده می‌کند.

با IP Soft Phone  می‌توان به Profile خود رفته و به تلفنهای خود در آنجا پاسخ داد.

 
 

USB Phones

 
 

این تلفن‌ دارای نرم‌ افزاری است که‌ بایستی‌ روی ‍PC نصب گردد. با نصب این نرم‌افزار یک Dial pad بر روی PC ظاهر می‌شود که می‌توان از آن با میکروفون و بلندگویی�تباط  PC TO PC و یــا PC TO Phone برقرارسازیم. این تلفن بسیار User Friendly بوده و استفاده از آن بسیار آسان می‌باشد. از این تلفن می توان جهتVOIP استفاده نمود. مادامی کهOnline  باشیم این تلفن‌می‌تواند مکالمات ورودی را دریافت نماید. بااین تلفن می‌توانRinging Tone  های گوناگون را پشتیبانی نمود.بعلاوه این سیستم می‌تواندهزینه مکالمات اپراتورهای مختلف را چک کرده و با هم مقایسه نماید واپراتوری را انتخاب نماید که هزینه تلفن آن کمتر از سایرین است.      USB Phone   ادغام و یکپارچه‌سازی تلفن و اینترنت را برعهده دارد. این تلفن عملکردهای Web را پشتیبانی می‌نماید. برای مثال یک تاجر الکترونیکی با استفاده از این تلفن می‌تواند بر روی Web site کلیک کرده و بطور زنده با‌ یک نماینده صحبت نماید.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.