منو
سبد شما

گیت وی تحت شبکه FXO و FXS چیست؟

گیت وی تحت شبکه FXO و FXS چیست؟

در سیستم های تلفنی تحت شبکه (و آنالوگ) دو پورت مهم با نام های FXO و FXS موجود است که به توضیح آنها میپردازیم :

FXS مخفف Foreign Exchange Subscriber می باشد و در واقع پورتی است که خطوط آنالوگ شهری را به دستگاه تلفن مشترک می رساند. به عبارت دیگر FXS همان سوکت روی دیوار می باشد و در گاهی است که برق و یا به عبارتی سیگنال بوق را تولید می کند.

FXO که مخفف Foreign Exchange Office می باشد، درگاهی است که خط آنالوگ به آن وارد می شود و برق و یا به عبارتی سیگنال بوق را دریافت می کند،FXO  معمولا همان پورتی هست که روی دستگاه تلفن یا فکس مشاهده می‌کنید.

از آنجایکه پورت FXO معمولا به دستگاه وصل است خود دستگاه را مثلا تلفن یا فکس را FXO Device نیز می نامند.
در صورت نداشتن مرکز تلفن (سانترال یا PBX)، تلفن مستقیما به پورت FXS (سوکت روی دیوار) متصل می شود.

اما اگر مرکز تلفن (سانترال یا PBX) داشته باشید، خطوط شهری  شما به پورت های FXO مرکز تلفن و تلفن های شما نیز به پورت های FXS مرکز تلفن متصل می شوند، بنابراین دستگاه سانترال شما باید هر دو پورت FXO و FXS راداشته باشد.

کاربرد گیت وی های تحت شبکه FXO و FXS در سیستم های ویپ (VoIP)

وقتی تصمیم می گیرید کسب و کار خود را به سیستم تلفنی تحت شبکه (VoIP) مجهز کنید و یا  (PBX) مرکز تلفن سنتی خود را به یک مرکز تلفن تحت شبکه متصل کنید، به یک مبدل که کار تبدیل بین این دو سیستم را انجام دهد نیاز دارید و با FXO و FXS بیشتر سر و کار خواهید داشت.

برای انتخاب مبدل 3 راه دارید

1.  استفاده از گیتوی های تحت شبکه

گیت وی تحت شبکه: FXO 

برای اتصال خطوط تلفن آنالوگ به یک سیستم تلفنی مبتنی بر (تحت شبکه) IP به یک گیتوی FXO  نیاز دارید. با استفاده از گیتوی FXO خطوط تلفن آنالوگ شما می توانند تماس های ویپ برقرار سازند.

 

گیت وی  : FXS

یک گیتوی FXS برای ارتباط بین سیستم های تلفن سانترال سنتی (PBX) و سیستم تلفن ویپ (IP-PBX) استفاده می شود.

همچنین می توانید با استفاده از گیتوی های FXS دستگاه های تلفن آنالوگ و فکس خود را در یک شبکه تلفنی تحت شبکه قابل استفاده سازید.

 

 

2.  استفاده از کارت های FXO یا  FXS

این کارت ها معمولا ماژولار هستند و روی آنها ماژول های  FXOیا  FXSنصب می شود.

از ماژول FXO برای اتصال خطوط آنالوگ مخابرات(PSTN)  به سیستم های تلفنیتحت شبکه و از ماژول  FXSبرای اتصال دستگاه تلفن و فکس به سیستم ویپ استفاده می شود.

ماژول FXS و FXO از نظر ظاهری هیچ فرقی با هم ندارند ولی عموماً ماژول FXS به رنگ سبز است و ماژول FXO به رنگ قرمز است.

 

3. آداپتور تلفنی یا ATA:

ATA  نوعی مبدل آنالوگ به دیجیتال است که سیگنال‌های صوتی آنالوگ را از گوشی تلفن دریافت کرده و پس از تبدیل آنها به اطلاعات دیجیتالی روی اینترنت به سمت مقصد ارسال می‌کند و برای اتصال دستگاه تلفن و فکس آنالوگ به سیستم های تلفنی تحت شبکه، از آن استفاده می شود. ATA ها معمولا دارای یک یا دو پورتFXO  و یا FXS هستند.

 

 

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.